Завдяки співпраці Національної спілки журналістів України (НСЖУ) із Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні (ФКА) вдалося реалізувати масштабний освітній проект для українських журналістів із залученням міжнародних експертів високого рівня.
Зокрема, було проведено 4 міжнародні семінари, де спікерами залучалися провідні закордонні журналісти та експерти:
- Дайніус Редзявічус – голова Литовської спілки журналістів, експерт Internews, викладач Європейського гуманітарного університету (м. Вільнюс). Був тренером Міжнародного семінару щодо реалій журналістської роботи в епоху цифрових медіа та фактчекінгу.
- Соня Вінтерберг – журналістка-розслідувачка, документалістка із Європи, магістерка європейських медіа Університету Портсмута (Великобританія), працювала в Америці, на Близькому Сході, в Центральній Азії та Німеччині (2005-2019), зараз працює в Канаді. Була тренеркою вебінару «Безпека журналістів-розслідувачів. Робота в гарячих точках».
- Відмантас Балкунас – фотокореспондент, журналіст видання «15 minut» (м. Вільнюс). Був тренером Міжнародного семінару «Стандарти журналістики в епоху цифрових медіа. Робота репортера».
- Войцех Пшибильський – головний редактор «Visegrad Insight», президент правління фонду «ResPublica» (Польща). Був спікером офлайн-сесії для найкращих регіональних журналістів-розслідувачів, які беруть участь в україно-литовському проект «Стимул для незалежної журналістики в регіонах України».
Іноземні колеги надали актуальні поради щодо викликів для роботи журналістів у часи цифрових медіа. При цьому важливо, що розглядались і актуальні питання захисту свободи слова та безпеки журналістів. Особливо – безпеки жінок-журналісток.
Долучалися в якості спікерів і провідні українські журналісти, зокрема:
- Сергій Лямець – секретар НСЖУ (м. Київ), колишній редактор “Економічної правди”, засновник та редактор численних медіа, блогер.
- Власта Лазур – політична журналістка української служби «Радіо Свобода».
Вони надали авторські поради щодо фактчекінгу та роботи зі стрімами та онлайн-платформами. Практична користь полягає в тому, що ці навички та поради базувалися повністю на українських реаліях.
Завдяки широкому поширенню інформації (публікація анонсів офіційному сайті НСЖУ, профільних ресурсах, розсилка, робота обласних осередків НСЖУ), нам вдалося залучити широку аудиторію учасників – журналістів провідних регіональних та національних медіа, студентів та викладачів журналістики.
Серед представників національних медіа, зокрема слухачами міжнародних семінарів були представники таких лідируючих ЗМІ як ІА “Українські новини”, газета «Дзеркало тижня», «Суспільне:UA», газета «20 хвилин», «Радіо Свобода», газета «День», Центр прав людини «ZMINA», телеканал «ICTV», телеканал «1+1», «Obozrevatel TV».
Великий інтерес викликали семінари у студентів та викладачів таких навчальних закладів – Інститут журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Факультет журналістики Національного університету Одеська юридична академія, Національний університет водного господарства та природокористування, Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка, Національний університет «Одеська політехніка», Житомирський державний університет імені Івана Франка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, Прикарпатський національний університет імен Василя Стефаника, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Національний університет Києво-Могилянська академія, Маріупольський державний університет, Київський університет імені Бориса Грінченка, Університет Короля Данила.
Загальна кількість відвідувачів активностей НСЖУ за підтримки ФКА у режимі онлайн на платформі Zoom склала – 273 учасники.
Усі матеріали та майстер-класи наявні у вільному доступні на спеціальних розділах веб-сайту НСЖУ «Навчання» (https://nsju.org/navchannya/) та «Юридична консультація» (https://nsju.org/yuridichna-konsultacziya/). Таким чином, будь-які редакції мають змогу отримати доступ до напрацьованої інформації та впровадити її у своїй діяльності.
Також цільовою аудиторія, на яку зосереджувалися наші зусилля, була група провідних регіональних розслідувачів, які отримали можливість реалізувати масштабні резонансні журналістські проекти завдяки підтримці МЗС Литви.
Це – 10 учасників регіональних журналістів-розслідувачів, які були відібрані міжнародним журі в рамках загально національного конкурсу. Заявку на участь подали понад 80 претендентів.
Для цієї ЦА завдяки ФКА було організовано 2 вебінари з кваліфікованими медіаюристами. Оскільки розслідувачі готують ґрунтовні дослідження на резонансні теми, то потреба у експертних порадах правників є гострою. Зокрема, акцент юристи у своїх сесіях ставили на балансі між свободою слова та захистом приватного життя, перевірці інформації та захисті джерел, безпеці журналістів у тому числі в кіберпросторі.
Учасники цього проекту вже публікують проміжні матеріали в рамках своїх розслідувань, серед яких можна виділити:
- Робота журналістки із Чернівців Світлани Ісаченко «Велика афера під прикриттям «Великого будівництва»?» була опублікована у відомому національному інтернет-ЗМІ «Дзеркало тижня».
Посилання: https://zn.ua/EDUCATION/bolshaja-afera-pod-prikrytiem-bolshoho-stroitelstva.html
Українське видання «Дзеркало тижня» було створено у 1994 році. Спочатку і до 2019 року випускалося у форматі щоденної газети. З 2001 року й досі функціонує інтернет-версія видання. Це ЗМІ традиційно посідає лідируючі позиції у рейтингах українських ЗМІ.
- Після розголосу ситуації у Біляївській лікарні (Одеська область) ситуацію взяв на особистий контроль Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Відео-анонс про те, що відбувається в Біляївській лікарні, було розміщено учасницею нашого проекту Галиною Халимонник (Одеська область) на сторінці сайту Біляївка.Сity (30000 унікальних читачів) та на особистій сторінці у Фейсбуці. Додатково тексти та відео були поширені у різні Viber групи (2300 підписників), локальні групи, невеликими повідомленнями – у Instagram (2500 підписників).
Відео-анонс: https://www.facebook.com/BilyayivkaCity/videos/580689579872506
Статистика: 12700 – переглядів, 10800 переглядів більше 3х секунд, 1,1 реакцій, коментар, репостів.
Після такого резонансу звичайну районну лікарню на Одещині несподівано з особистим візитом відвідав Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Після пильної уваги журналістів та представників міністерства до цього питання відбулися позитивні зміни:
• На сесії міської ради виділили 2 млн гривень на погашення заборгованості із зарплати медикам.
https://bilyayivka.city/articles/170768/v-yakih-umovah-pracyuyut-mediki-bilyaivskoi-likarni-scho-spasayut-vid-kovidu-meshkanciv-odeskogo-rajonu (1900 переглядів)
• Депутати Одеської обласної ради проголосували за виділення 4 млн гривень Біляївській лікарні для будівництва кисневої станції.
https://bilyayivka.city/articles/173572/u-bilyaivskij-likarni-zbuduyut-sche-odnu-kisnevu-stanciyu-vona-potribna-schob-ryatuvati-zhittya-lyudej (700 переглядів)
Згідно із даними опитування, яке проводилося серед людей, які реєструвалися на вищезазначені заходи, українська медіаспільнота гостро потребує нові навчальні ініціативи. Серед тем, які користуються попитом можна виокремити:
- Робота журналістів з базами даних в Україні;
- Медіакультура громадян, медіаграмотність у процесі боротьби з маніпуляціями;
- Як розвивати сучасне ЗМІ, популярний контент в медіа;
- Юридичні аспекти діяльності медіаорганізацій. Трудові відносини в умовах скорочення годин праці;
- Розвиток медіа на різних онлайн-платформах (Telegram, TikTok, Instagram тощо).
Обговорення post