«Да, це все моє – машина, бензопили. Да, ми рубаємо тут ліс. Он наша територія. А он стовпчики на ній, які сільрада відмітила. В чому проблема? Чого ви раптом приїхали?» – здивовано запитував у слідчих Нацполіції підприємець (зафіксовано на відео). Він преспокійно разом з кількома найманими працівниками цілий тиждень на березі Дністра в селі Ломачинці відкрито, не від кого не ховаючись, спилював дерева. Аж тут на вже майже розчищену від лісу ділянку раптом нагрянули правоохоронці, задають якісь питання і заважають будувати аеродром.
Замоник будівництва посадково-злітного майданчика для малої авіації поблизу елітного відпочинкового комплексу «Услад» наразі невідомий. Так само зараз проблемно з’ясувати, хто буде власником цього повітрянотранспортного об’єкту.
Зате відоме прізвище власника земельної ділянки, де буде злітна смуга і необхідні приміщення для літаків, їх господарів та пасажирів.
«На публічній кадастровій карті чітко зазначено, що це фізична особа на прізвище Гвоздьов М.О. Відкрийте карту і переконайтеся, – каже староста села Ломачинці Лілія Кефа. – Жителі нашого села продали свої сільгосппаї, і у них тепер новий господар. Звідки я знаю, що ліс, який поруч, належить Хотинському національному парку? На карті цього не видно. Не знаю, хто дав команду рубати ті дерева. Не можу контролювати дії усіх і кожного на території нашого села. І взагалі у нас уже немає самостійної сільради. Тому усі питання до керівників Сокирянської ОТГ. Вони тепер головні».
Справді, Василь Козак, керівник Сокирянської ОТГ, до якої з боями увійшли Ломачинці, – господар і патріот Сокирянської землі. Це треба визнати навіть його ворогам, серед яких здавна найзатятіші – представники «Народного фронту». Хто не знає про протистояння Козака і Бурбака-молодшого, той не з Буковини.
Але в історії з порушенням усіх можливих законів при розгулі бензопили у ломачинському лісі, Бурбак і Козак, з усього виходить, опинилися друзями на одному боці барикад.
Минуло вже три доби з того моменту, як скандал в Ломачинцях з незаконною вирубкою лісу став надбанням громадськості і правоохоронних органів. Але голова Сокирянської ОТГ Василь Козак, господар і патріот, не видав ні звуку з осудом тих, хто протизаконно підняв бензопилу на сокирянські дуби і липи, не попередив своїм авторитетним грізним господарським словом тих, хто ще мо’ збирається порушити на Сокирянщини букву закону. (За офіційним повідомленням нацполіції, знищено 250 дерев на території у 0,5 гектари, у тому числі цінних порід, причому на землях пзф. Як цього могла не помітити Лілія Кефа – незрозуміло).
Мовчить і головний лісівник області, земляк і однопартієць Василя Козака Василь Гончар, який до всього є депутатом обласної ради і очолює там земельну комісію.
Озвався лиш Сокирянський лісгосп, одразу боягузливо відгородивши себе від подій з незаконним вирубуванням лісу офіційною довідкою про те, що ще в 2011 році він передав скандальну земельну ділянку щойно тоді створеному Хотинському нацпарку.
Зазвичай місцеві патріоти притихають у тому випадку, коли зіштовхуються з більш вагомими фігурами політичного і бізнесового бомонду.
За дивним збігом обставин, в Україні є лише один відомий політичний діяч з прізвищем Гвоздьов і з ініціалами М.О., який має відношення до авіації і водночас до дністрових круч поблизу, точніше навпроти, «Усладу». Це – Гвоздьов Михайло Олексійович, уродженець Хмельницької області. У травні 2015 року Михайла Олексійовича призначили в.о. президента ДП «Антонов».
Окрім того, він був народним депутатом ВР VIII скликання. А починав свою політичну діяльність в партії «Фронт змін». Отже входив в одну партію з Максимом Бурбаком. І хоча потім Гвоздьов перейшов до Петра Порошенка, а у травні 2015 року наш Бурбак вже не керував Міністерством інфраструктури (де був транспорт разом з авіацією), але для призначення свого колишнього однопартійця керівником «Антонова» цілком міг мати достатній авторитет.
То який Гвоздьов насправді залетів на Сокирянщину і посмів там вивертати з корінням дуби в природно-заповідному фонді для розчищення території під зліт-посадку приватних літаків?
Невже знайшовся якийсь зальотний політик, який зміг змусити Козака сидіти тихо? Чи коли йдеться про великий бізнес (хай і в малій авіації), то політичні опоненти одразу стають братами?
Слідчі дії тривають. Відомості про правопорушення в Ломачинцях внесено до єдиного реєстру досудових розслідувань. Співробітники Дністровського райвідділу поліції обрахували суму нанесених збитків незаконною вирубкою у 342 тисячі гривень. Ще 34 тисячі гривень штрафних санкцій передбачає ст. 246 кримінального кодексу України (незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу). Або обмеження і позбавлення волі від 3 до 5 років.
Обговорення post