П’ять років триває в Чернівцях боротьба за комунальні землі, власником яких, в силу закону, є громада міста в особі своєї міськради, але які незаконно зареєстровані як власність Чернівецької обласної ради і неіснуючої громади області.
Незаконність такої реєстрації підтверджена судами. Їх виграла Чернівецька міська рада попереднього скликання, коли мером був Олексій Каспрук, захищаючи майнові і фінансові інтереси Чернівців. Проте ще жодна ділянка місту не повернута.
Коли чиновники не знають законів
Перший електронний аукціон в Чернівцях з продажу комунальних земельних ділянок, який у грудні минулого року провела міська рада, показав справжню ринкову вартість чернівецької землі. П’ять соток під індивідуальне будівництво, оцінені незалежними експертами на старті у 308 тисяч гривень, улетіли за 2,3 мільйони. У кілька разів учасники аукціону збільшили ціни на інші лоти – ділянки для багатоквартирної забудови та з комерційного призначення.
«У кого є лишні гроші, можуть поборотися за землю на чергових аукціонах, які ми готуємо, бо таких ділянок у місті не так вже й багато», – прокоментував ситуацію директор департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міськради Андрій Тимофійчук.
Насправді ж в Чернівцях є чимало комунальної землі, яка може і повинна слугувати місту. Зокрема, вирішувати житлові питання учасникам АТО (з чого постійні скандали), наповнювати бюджет розвитку через виручені кошти з прозорих аукціонних торгів.
Але місто не може розпорядитися значною частиною свого земельного ресурсу – це близько тисячі гектарів. Оскільки ними, починаючи з 2013 року, незаконно заволоділа Чернівецька обласна рада і продовжує вважати міську комунальну землю своєю власністю.
Хоча Вищий господарський суд України у справі №910/19213/16 , а також Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі №910/11242/19 (обидва за позовами Чернівецької міської ради до Чернівецької обласної ради) зазначили: земельні ділянки, розташовані на території міста Чернівців, які не перебувають у державній чи приватній власності і не передані у часткову спільну власність громад, належать до комунальної власності Чернівецької міської територіальної громади в силу норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» через їх територіальне розташування в межах міста Чернівців.
«Ні, це наші землі, вони зареєстровані за обласною радою і за нею залишаться. Крапка», – вперто вважає начальник відділу з питань комунальної власності Чернівецької облради Ярослав Бартош, якому юристи облради не можуть допомогти розібратися в законодавстві, бо, треба думати, самі його не розуміють. І своїм правовим невіглаством ще більше поглиблюють проблему, що завдає суттєвих збитків багатьом громадам області – не тільки Чернівцям. Не випадково ст. 142 Конституції України зазначає, що земля та інші природні ресурси становлять матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування.
Масове божевілля державних реєстраторів
Усе почалося у 2013 році, коли вже згаданий закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» остаточно визначив, які землі належать державі, а які громадам.
До комунальної власності відповідної територіальної громади (в особі її органу місцевого самоврядування) потрапили ділянки, на яких розташовані комунальні будівлі, а також ті, що перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій. Усе гранично просто і зрозуміло.
До всього, зміни до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вимагали від держреєстраторів проводити реєстрацію права власності на комунальні земельні ділянки з обов’язковим урахуванням зазначених норм.
Але Чернівецька обласна рада 6-го скликання вирішила закон трохи обійти.
Як зазначено у витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 2 вересня 2013 року державний реєстратор Кіцманського районного управління юстиції Чернівецької області Інна Іванівна Козик, у відповідності до вимог законів, здійснила державну реєстрацію права власності за Брусницькою сільською радою на комунальну земельну ділянку площею у 8,2160 гектари, яка була в постійному користуванні комунального бальнеологічного санаторію «Брусниця» (засновник – Чернівецька обласна рада).
Проте інший витяг з держреєстру свідчить, що перегодом той самий державний реєстратор зареєструвала ту саму комунальну земельну ділянку вже як власність територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області в особі Чернівецької обласної ради.
«Ми не вправі втручатися в реєстраційні справи, сформовані на основі рішень органів влади, – пояснювали мені усі без винятку нотаріуси і державні реєстратори, у тому числі ті, з ким ми говорили в стінах суду під час судових засідань за позовами Чернівецької міськради. – Якщо там вказано, що власником є Чернівецька обласна рада, то ми так і повинні реєструвати».
Це просто самовиправдання юристів і ухилянні від відповідальності. Адже ст.10 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» зобов’язує державних реєстраторів встановлювати відповідність поданих на реєстрацію документів вимогам законодавства і навіть закликає при цьому звертатися до правоохоронних органів. Проте ніхто цю норму не виконував.
Чернівецькі реєстратори взагалі умудрилися в державній інформаційній системі, правдивість якої гарантована державою, зазначати власником комунальних земель міста якийсь фантом – неіснуючу територіальну громаду Чернівецької області, від імені якої обласна рада прибрала до рук 69 земельних ділянок (порахували юристи міськради) і почала ними розпоряджатися наліво і направо. На деякі прийшли якісь забудовники, без усякого конкурсу, зрозуміло. А інші були розділені за сумнівними схемами на догоду місцевим ділкам, наближеним до керівництва облради, які також без будь-якого конкурсу і аукціону понабудовували там пекарень і ресторанів. Земельну ділянку обласної психіатричної лікарні в престижному районі Чернівців бізнес далі продовжує безкарно віджимати і краяти на шмаття.
Спільну власність формують громади
Врешті, у 2016 році тодішній мер Чернівців Олексій Каспрук оголосив юридичну війну незаконним діям з комунальною землею міста і подав проти облради і державних реєстраторів судові позови, які, як вже йшлося, усі повигравав.
Але в обласній раді нинішнього 8-го скликання, навіть після судових рішень, досі переконані, що там, де є будівлі облради, там і є її земля. Такої ж думки багато хто з керівників буковинських місцевих громад, тому не поспішають боротися за свої комунальні землі.
«Це не відповідає чинному законодавству, – пояснює заступник виконавчого директора Асоціації міст України Ярослав Рабошук. – Землевласники, тобто територіальні громади та їхні ради, можуть домовитися між собою об’єднати належні їм ділянки або через цивільно-правові угоди обмінятися ними, викупити з обов’язковим виокремленням у спільній власності частки кожної з громад. Якщо ж із земельними ділянками (зокрема з тими, де розташоване нерухоме майно спільної власності) таких дій не вчинено, розпоряджатися ними можуть лише сільські, селищні та міські ради».
Механізм формування спільної власності громад на землю виписаний в ст. 87 Земельного кодексу України. В нашій області жодна територіальна громада , включаючи чернівецьку, не давала згоди іншим громадам зайти на її комунальні землі (ніхто, врешті, і не виказував такого бажання). І ніхто з громад не укладав між собою нотаріально посвідчені договори про виникнення на їхніх комунальних землях часткової спільної власності.
Про це свідчать, зокрема, офіційні відповіді від місцевих рад на інформаційні запити, у тому числі від департаменту урбаністики і архітектури Чернівецької міськради. Тому хто б там що з чиновників і юристів собі не надумував, Чернівецька обласна рада не має до комунальних земель громад жодного відношення. І державні реєстратори не мали права віддавати їх у власність облради. Така сама ситуація, до речі, і з районними радами.
Є в цій історії і приємний виняток. У 2018 році, попри вимогу Чернівецької обласної ради, державні реєстратори в м. Новодністровськ зареєстрували ділянку у 3,247 гектари за територіальною громадою Новодністровська в особі його міської ради.
І облрада не посміла проти цього рипнутися. Проте і не збирається повертати землі громадам. Торік її депутати ухвалили Регіональну програму з окремим бюджетом із забезпечення повноважень щодо управління майном спільної власності, де, зокрема, зазначили: «Продовжити роботу щодо закріплення на законних правах (?!) земельних ділянок за об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, на яких вони розташовані».
Що ж, ці кошти якраз знадобляться облраді для виплати судових стягнень, коли їй доведеться бути відповідачем за позовами громад, які почнуть через суди повертати свої законні землі. На це рішуче налаштовані Чернівці.
«За прикладом Чернівців ми підготували судовий позов до обласної ради і державних реєстраторів, щоб повернути незаконно відчужені 8 гектарів під санаторієм «Брусниця» у власність нашої громади, – зазначає голова Брусницької ТГ Василь Шемчук. – І вже на правах законного власника земельної ділянки візьмемо участь у відродженні бальнеологічної оздоровниці, яка колись славилася цілющими властивостями своєї води не тільки на всю Україну».
Обговорення post