Децентралізація наділяє місцеві ради усе більшими повноваженнями і обов’язками і усе меншим фінансовим забезпеченням.
Цілком природно, що громади Буковини шукають додаткові джерела наповнення своїх бюджетів, розвитку підприємництва на своїх територіях. Тому вони наполегливо піднімають перед керівництвом Чернівецької ОДА питання передати їм у власність ліси АПК. А це без малого 60 тисяч гектарів земель лісогосподарського призначення, за якими інвестиції, робочі місця, податки.
Ліси для гірських територій – це споконвічно основа соціально-економічного розвитку, простіше кажучи – основа їх життя. До того ж, стаття 142 Конституції України прямо зазначає, що земля, природні ресурсі, які є у власності територіальних громад, становлять матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування.
Несправедливо, коли держава щедро дозволяє одним громадам примножують свої земельні статки і розширювати базу оподаткування (за рахунок сільгоспземель), а інших суттєво обділяє. Причому тих, у кого окрім лісу нічого більше немає.
«В окремих громадах області територія лісопокритої площі складає більше 60%, а земельні ділянки лісогосподарського призначення становлять базис розвитку економіки і є основним ресурсом для життєзабезпечення населення громад, – зазначає голова облради Олексій Бойко у своєму листі голові ОДА Сергію Осачуку 23 листопада минулого року № 01-16/07-1548. – Тому враховуючи загрози і виклики реформи лісової галузі краю, вважаємо, що передача лісових земель АПК у комунальну власність територіальних громад не тільки відновить історичну справедливість, а й позитивно вплине на зміцнення їх матеріальної і соціальної забезпеченості».
Сергій Осачук спромігся відповісти Бойкові лише 30 грудня відпискою № 01.35-18/7714. Мовляв, облдержадміністрація підтримує позицію обласної ради щодо передачі лісів АПК громадам «за умови створення у відповідних ТГ, згідно з нормами ст. 57 Земельного кодексу України (ЗКУ), спеціалізованих підрозділів для ведення лісового господарства».
Що ж, наш голова ОДА вкотре продемонстрував незнання законів країни. Зазначена норма ЗКУ обумовлює передавати земельні ділянки лісогосподарського призначення в постійне користування не підрозділам, а спеціалізованим підприємствам. Таке комунальне підприємство «Ліси Буковини» створено, і вже воно буде організовувати підрозділи з огляду на виробничу необхідність.
А така необхідність постала буквально цими днями надзвичайно гостро. З 1 січня наказом голови Державного агентства лісових ресурсів припинена діяльність усіх державних лісгоспів АПК. Це значить, що 60 тисяч гектарів так званих апековських лісів області (і не тільки вони) в результаті реформи Києва опинилися без користувача, що неприпустимо.
Тож сьогодні немає жодних перепон для Чернівецької ОДА, керуючись нормами закону і економічною доцільністю, передати зазначені лісові землі з державної у комунальну власність громад.
Тим більше, що у Сергія Дмитровича є багатий досвід жонглювання комунальними і державними землями. Знову ж таки буквально днями він підписав кілька розпоряджень (№№ 1566-р, 1567-р) про прийняття у державну власність в особі Чернівецької ОДА земельних ділянок комунальної власності територіальної громади Чернівців (4 га на Хотинській і 1,5 га на Олени Пчілки, для чого саме – в розпорядженнях не вказано). Юристи ОДА і її земельники, що протирають штани в управлінні агропромислового розвитку, повинні знати і зворотній покроковий хід таких рішень.
Сергію Осачуку все одно доведеться найближчим часом вирішувати питання з цими лісами, розуміє він це чи не розуміє, хоче він цього чи не хоче. Оскільки у відповідності до п.5 ст. 122 ЗКУ саме обласні державні адміністрації передають лісогосподарські земельні ділянки із земель держвласності у власність або у користування.
Навіть для найнарцистичніших голів ОДА настає момент істини, коли треба ухвалювати рішення, потрібні саме області та її громадам.
І ось тут Осачук злякався і дав задній хід.
«Нам треба це питання спочатку докладно вивчити», – заявив керівникам тергромад області перший заступник голови ОДА Богдан Ковалюк на нещодавній нараді, присвяченій якраз лісам АПК.
«Хто вам заважав це зробити раніше? – перепитав у Ковалюка голова Путильської ТГ Іван Повідаш. – Ми направили ще у травні листа голові облдержадміністрації щодо передачі громадам лісів у комунальну власність. Від вас досі немає ніякої відповіді. А це, принаймні, порушенням закону щодо звернень до органів влади. 21 тисяча гектарів лісів ліквідованого Карпатського держспецлісгоспу АПК стануть вагомим базисом для розвитку громад Путильщини».
«Мусимо констатувати: сьогодні апековські ліси не мають ефективного власника і в багатьох випадках і ефективного користувача», – зазначив голова Камянецької громади Василь Загарюк.
«В лісовому господарстві області коїться щось незрозуміле і нечуване. На території нашої громади, приміром, ліквідовано два фінансово успішні бюджетоутворюючі підприємства – Сторожинецький лісгосп і Сторожинецький лісгосп АПК, – розповів на нараді заступник голови Сторожинецької ТГ Ігор Беленчук. – Це неминуче призведе до негативу в роботі місцевих деревопереробників, в наповненні бюджетів громад. У нас вже виникли серйозні проблеми із забезпеченням дровами паливними домогосподарства і бюджетні заклади. Тому передача лісів АПК у власність громад – нагальна необхідність. Керуючись ст. 44 закону України «Про місцеве самоврядування» громади виступили з пропозицією звернутися до голови ОДА щодо прийняття відповідного розпорядження».
Рада громад, що діє при голові Чернівецької облради Олексієві Бойко, як і сама облрада підтримує територіальні громади в цьому питанні.
Як бачимо, Сергій Осачук пішов проти громад та інтересів області.
ДОВІДКОВО:
Що таке ліси АПК і звідки вони взялися ?
Лісами АПК називають лісові масиви, які перебували в користуванні радянських колгоспів і були сформовані у більшості своїй з приватних лісів буковинців під час примусової колективізації.
Розгорнута у 1990 році в Україні Земельна реформа залишила лісові землі за правонаступниками колгоспів: колективними сільськогосподарськими підприємствами (КСП) та іншими суб’єктами господарювання, що постали на базі державних колективних господарств.
Жодний нормативно-правовий документ, жодний президентський указ, постанова уряду чи наказ міністра не вимагали забирати у агроформувань землі лісового фонду і передати їх іншим структурам.
Юристи Чернівецької облради наприкінці 90-х років попереджали тодішнього голову Івана Шилепницького, що закон забороняє без належних на те підстав припиняти суб’єктам господарювання право користуватись земельними ділянками і передавати їх іншим юридичним особам. Попри це, Іван Орестович, сховавшись за колективну відповідальність, а точніше безвідповідальність, підписує рішення Чернівецької обласної ради за 6 червня 2000 року: усі 68,7 тис га земель лісового фонду АПК області депутати одним махом забрали у законних користувачів – сільгосппідприємств і передали в користування новоствореним держспцлісгоспам АПК.
Чернівецька область чи не єдина в країні у 2000 році залишила ліси АПК в державній власності. В інших областях облради передали їх в комунальну власність громад.
З 1 січня цього року усі лісгоспи АПК на території нашої області припинили свою діяльність у відповідності до наказу Держалісагентства.
Подальша доля так званих лісів АПК залежить від рішення їх власника і розпорядника – Чернівецької ОДА, конкретно від її голови Сергія Осачука.
Обговорення post