Треба нарешті предметно розібратися з розкраданням в області державних коштів на будівельних майданчиках. Зокрема, при реконструкції за гроші ДФРР мультифункціональної бази «Перлина гір», що біля сторожинецького села Банилів-Підгірний. Таке завдання поставили перед собою депутати Чернівецької обласної ради (голова Олексій Бойко) і у липні створили міжфракційну робочу групу, щоб з’ясувати: чи відповідають витрати на паперах фактично проведеним будівельним роботам, а головне – чи доцільно віддавати «Перлину гір» зі спільної власності територіальних громад області у власність однієї Сторожинецької ОТГ.
Туристичну базу «Перлина гір», що біля сторожинецького села Банилів-Підгірний, обласна влада свого часу, з усього видно, також заточувала під приватизацію, як і бальнеологічний санаторій «Брусниця». Прекрасна локація для надання туристичних, оздоровчих послуг. Поруч ліси, гори, лижний курорт «Мигово». На земельній ділянці у два гектари б’ють мінеральні джерела.
Причому приватний бізнес заходив не на руїни. У 2017-2019 роках Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР) виділив Чернівецькій облдержадміністрації (тодішній голова Олександр Фищук) 26,7 млн грн на розбудову бази. Загалом на будівельні роботи і обладнання витрачено майже 30 бюджетних мільйонів. З них 2,9 млн. грн. забезпечив обласний бюджет. Адже «Перлина гір» та її нерухоме майно є власністю Чернівецької обласної ради.
За задумом департаменту освіти і науки ОДА (при директрисі Оксані Палійчук), молодіжна база мала перетворитися на сучасний освітній простір відпочинково-оздоровчого, туристично-спортивного характеру з акцентом на патріотичному вихованні. Розпорядником коштів, звичайно, став департамент капітального будівництва ОДА (тодішній директор Олександр Пуршага).
Але ще до завершення будівельних робіт і до звіту про освоєння державних коштів нинішній голова ОДА Сергій Осачук разом з Інгою Маковецькою, заступницею екс голови облради Івана Мунтяна, влітку минулого року раптом їдуть в Сторожинецьку ОТГ і переконують її керівництво, голову Миколу Карлійчука взяти «Перлину гір» у власність громади – просто так, під що завгодно. (Сторожинецька ОТГ від такого дарунку досі усіляко відхрещується, бо не знає, що з ним робити, за які кошти його добудовувати і далі утримувати. Зустрічний лист-прохання від її нинішнього голови Ігоря Матейчука в облдержадміністрацію так і не надійшов).
З якої, питається, радості такий царський жест з боку керівників ОДА Осачука і Ковалюка? Відповідь не забарилася.
Облдержадміністрації забракло ще 10 мільйонів, щоб завершити «Перлину гір».
Значна частина коштів ДФРР пішла не на розбудову бази і використана не раціонально. Такий висновок вже зробили депутати облради, що працюють у згаданій міжфракційній групі, яку очолив Ярослав Бартош.
«Крадіжкам і нахабству немає меж», – підсумовує інформацію з офіційних документів будівництва депутат облради Олександр Болтунов.
Держаудитслужба області днями офіційно заявила, що вартість робіт на цьому об’єкті завищена на 1,8 мільйони гривень. І це, схоже, не остання цифра.
Про ситуацію з «Перлиною гір» розповідають депутати Чернівецької облради, які працюють у згаданій міжфракційній групі.
Олексій ГРУШКО: «Категорично проти відчуження бази одній громаді чи приватному бізнесу»
– Часто звучить питання: навіщо облраді у власності «Перлина гір», яка не зможе приносити прибуток? Але не все вимірюється в грошах. Не всі об’єкти треба оцінювати з точки зору їх прибутковості. Є суспільно значимі гуманітарні цінності, про які будь-яка влада ніколи не повинна забувати.
Цілковито погоджуюся зі своєю колегою, депутаткою облради Оксаною Палійчук, що це унікальний об’єкт, важливий і потрібний молодим людям – школярам, студентам. Тут можна відпочивати, займатися спортом, туризмом, організовувати найрізноманітніші культурні, освітні заходи, у тому числі екологічного, патріотичного спрямування. Передбачено велотреки, стадіон, навіть скеледром. Є інфраструктура для занять екстремальними видами спорту. Мультифункціональна «Перлина гір» може стати центром олімпійських тренувань.
Це не просто місце для оздоровлення і змістовного дозвілля молоді. Треба дивитися ширше і розуміти, що основне завдання влади усіх рівнів і гілок – думати про людей, про молодь в першу чергу. Створювати молодим людям умови для розвитку, врешті, для здійснення їхніх мрій і прагнень.
Переконаний, що «Перлину гір» необхідно залишити у підпорядкуванні облради і добудувати без зміни її цільового призначення. При відповідному менеджменті її можна вивести на самоокупність і навіть в прибуток. За своїм потенціалом це об’єкт всеукраїнського і міжнародного рівня.
Як варіант – увійти в програми з відпочинку і оздоровлення дітей, з молодіжної політики, видатки на які передбачені усіма рівнями бюджетів – від ОТГ до державного бюджету. Можна укласти угоди оренди з приватним бізнесом, який працює в туристичній, спортивній сфері. Уже навіть є конкретні пропозиції.
Агенція регіонального розвитку Чернівецької області, яку я очолюю, спільно з Чернівецьким обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді («Перлина гір» є структурним підрозділом цього центру) підготували попередні розрахунки та обґрунтування подальшого функціонування бази.
Проте на даний момент ключовим питанням є завершення будівельних робіт та повноцінна здача об’єкту в експлуатацію.
Олег ГЛУХОВ: «Все це виглядає як злочинний будівельний синдикат, а ми боремося з будівельною мафією»
– Де взяти гроші на добудову бази? Для початку таки треба розібратися, куди пішли бюджетні 30 мільйонів гривень, виділених з Державного фонду регіонального розвитку та обласного бюджету.
На паперах всі мільйони освоєні, «Перлина гір» нібито здана в експлуатацію. Принаймні, Чернівецька облдержадміністрація саме так чорним по білому зазначила у програмі соціально-економічного розвитку Чернівецької області на 2021 рік.
М’яко кажучи, це не відповідає дійсності. А якщо називати речі своїми іменами, це цинічна брехня. Ми неодноразово виїжджали на об’єкт. Неозброєним оком видно вражаючий розмах нецільового використання бюджетних коштів.
За фахом я інженер зі значним досвідом роботи. Тому з усією професійною відповідальністю можу сказати, що усі інженерні комунікації на цьому об’єкті не відповідають вимогам проекту. Норми безпеки, надійності взагалі не дотримані. Кабельно-провідникова продукція, яку використали для монтажу електромереж, призначена для тимчасового користування, хоча за проектом – на 30 років експлуатації. Якщо під’єднати корпуси до електропостачання, то вся проводка просто згорить.
Безліч зауважень до актів виконаних робіт, до монтажу очисних споруд, котельні, трансформаторної підстанції. Приміром, освітлення території, за проектно-кошторисною документацією, потребує мільйон гривень. А зроблено в рази менше. Змонтовані вуличні світильники дуже відрізняються від тих, які заактовані. Різниця у вартості – більше 500 тисяч гривень. І так скрізь, за всіма складовими будівництва.
При цьому департамент капітального будівництва (ДКБ) облдержадміністрації відмовляється з нами співпрацювати, щоб об’єктивно з’ясувати картину щодо «Перлини гір». Керівництво облдержадміністрації, з незрозумілих причин, не збирається привести до тями цей свій структурний підрозділ, хоча ніби в першу чергу має бути зацікавлене встановити істину щодо того скандального об’єкту. Лише служба технічного нагляду іде на співпрацю, бо розуміє, що у кінцевому підсумку буде за все відповідати.
Ми кажемо, що на «Перлині гір» немає вкрай необхідного блискавкозахису. Начальник ДКБ Микола Гладюк, якого привів Сергій Осачук на місце звільненого Олександра Пуршаги, надає офіційну відповідь, що система захисту від блискавок встановлена. Довелося мені робити відео на доказ своїх слів.
Зовнішні мережі електропостачання змонтовані з порушенням, не відповідають проектному рішенню. Внутрішні електричні мережі, розподільчі щити також не відповідають проекту та безпечній експлуатації. Але знову Микола Гладюк відписує, що на об’єкті все прекрасно і у нього до підрядника зауважень немає.
Хоча маємо і трохи позитиву. Після моїх особистих зауважень будівельники почали доукомплектовувати базу рекуператорами, які мали змонтувати ще два роки тому назад.
В цивілізованих країнах у таких випадках недобросовісний замовник, який підписав липові акти виконаних робіт, разом з підрядником повертають неефективно освоєні чи привласнені з будівництва кошти і здають об’єкт під ключ.
До речі, схожа ситуація і на інших будівельних майданчиках області. Я був на чотирьох об’єктах. Скрізь одне і те саме – невідповідність набудованого проекту і освоєним на папері бюджетним коштам.
Якщо все узагальнити, то складається картина, що в області діє злочинний будівельний синдикат, де вертикаль влади покриває виконавців фіктивних робіт, а ми, як та поліція Нью-Йорку з відомого серіалу, боремося з будівельною мафією.
Наша міжфракційна комісія сформувала перелік обладнання, будівельних і монтажних робіт, які є в проекті «Перлини гір» і в підписаних актах їх прийому-передачі, але які фактично відсутні або не відповідають документації. Інформація передана в прокуратуру області і в обласне управління Національної поліції.
Ми обов’язково назвемо винуватців цієї ганебної ситуації і змусимо їх здати «Перлину гір», а також інші об’єкти з бюджетним фінансуванням, в експлуатацію у відповідності до будівельних норм і вимог проектно-кошторисної документації.
Обговорення post