З початку жовтня Біляївська лікарня почала приймати хворих на коронавірусну інфекцію. З середини жовтня наказом керівника робочої групи з подолання наслідків надзвичайної ситуації, міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком була визначена лікарнею другої хвилі та почала працювати в статусі ковідного госпіталю. Відзначимо, що медики Біляївської лікарні не отримують зарплатню вже 2,5 місяці. Востаннє більша частина колективу отримувала зарплатню на початку вересня за липень. Кисень для пацієнтів є лише у дитячому відділенні, решта відділень, в яких розгорнули ковідний шпиталь, користується кисневими концентратами. Є проблема в медикаментах, оскільки рахунки лікарні – з мінусовим балансом.
Про те, чому сталася заборгованість, ми розповімо з усіма цифрами згодом, оскільки для цього потрібна окрема публікація. Сьогодні ми хочемо розповісти про те, в яких умовах працюють медики лікарні, і як їм намагаються допомогти.
Реформа вторинного рівня медицини передбачає, що кошти будуть заходити туди, де будуть пацієнти. Однак криза з поширенням інфекційного захворювання показала, що медики, як армія. Її варто утримувати в мирний час, щоб не залишитися сам на сам з ворогом під час війни.
У битву з новою хвилею інфекційного захворювання Біляївська лікарня вступила в непростому душевному стані через заборгованість, але більшість медиків попри це вступила у боротьбу.
– Щодня після оголошення нас ковідним шпиталем ми приймаємо по 40-60 хворих, був день, коли їх було 70, – розповіла медсестра прийомного відділення Катерина Біленко, – є люди, яких заносять у жахливому стані. Двоє померло у прийомному відділенні.
Відео від 19 жовтня, 2021 року. Примітка ред.: 20 жовтня медикам виплатили зарплату за серпень
Пацієнтами з усього Одеського району заповнили інфекційне, колишнє дитяче, хірургічне та неврологічне відділення. Для деяких – поставили додаткові ліжка у коридорі.
Працівники закладу працюють “на знос”, відзначають медики.
– Вчора на зміні медсестра неврологічного відділення втратила свідомість, у жінки стався мікроінсульт, – розповідає завідувач хірургічного відділення Сергій Швець, – одна медсестра на сорок хворих. Пацієнти не встигають отримувати призначення, оскільки почали хворіти медики, завтра просто не буде, кому надавати допомогу.
Є частина медиків, які настільки зневірилися у те, що лікарня вийде з кризи, що почали писати заяви на відпустку за свій рахунок. Вони не хочуть працювати без зарплатні та ще й в складних умовах, коли на твоїх руках задихаються та помирають люди.
Медики відзначають, що їм не вистачає захисту, а саме рукавичок, частину надав благодійний фонд “Корпорація монстрів”, не вистачає медикаментів, а концентрат не може замінити кисень для пацієнтів.
Які перспективи закладу, що підставив плече всьому Одеському району та області, дізнавалися Біляївка.Сity.
Зарплата медиків
Як розповіла нам директорка закладу Тетяна Гіоргієва, вони очікують 3,1 мільйони гривень від Національної служби здоров’я України. Це кошти глобальної ставки за жовтень. Ці кошти вже сьогодні, 20 жовтня, пішли на картки медиків у якості зарплатні за серпень.
Також вчора, 19 жовтня, на спільному засіданні депутатських комісій Біляївської міської ради підтримали проєкт рішення, який підготували фахівці Біляївської міської ради про позику лікарні у 2 мільйони гривень для покриття заборгованості по зарплаті. Ці кошти міська рада, як пояснила у доповіді заступниця міського голови з питань бюджету та фінансів Наталія Ніколаєнко, виділили, щоб закрити заборгованість по зарплаті медиків.
Як відзначив Біляївський міський голова Михайло Бухтіяров на засіданні комісії, міська рада продовжує боротися за лікарню.
– Вона потрібна місту, потрібна громаді, потрібна сусіднім громадам, чиїх людей сьогодні рятують наші медики, – відзначив міський голова, – і ми будемо робите все від нас залежне, щоб врятувати, витягнути з кризи лікарню та змінити на користь колективу та мешканців громади.
Розрахувують, що суми двох траншів – від НСЗУ та від міської ради вистачить, щоб покрити борги за серпень-вересень (частину зарплатні за серпень виплатили молодшому медперсоналу з попереднього траншу НСЗУ).
Далі у жовтні все буде залежати від самих медиків та їх здатності якісно внести всі проліковані випадки в систему звітності НСЗУ. Очікується, що додатковий ковід-пакет дозволить лікарні розрахуватися з людьми за роботу та повернути позику міській раді.
Багато хто з медиків очікує, що за роботу у ковідному госпіталі буде доплата у 300% до основної зарплати. На виїзній колегії Департаменту охорони здоров’я Одеської області, що відбулася у місті Арциз, представниця профспілки медиків Одеської області Галина Кокшарова говорили про те, що доплата не обов’язково має бути саме 300%.
У Постанові Кабінету Міністрів йдеться про доплату “у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов’язкових доплат та надбавок” за якісну роботу. Голова профспілки закликала керівників медзакладів виплачувати хоча б 50% до окладу.
Тому наразі ми не можемо сказати, якими можуть бути доплати біляївським медикам за роботу у ковідному госпіталі. Все буде залежати від коштів, які отримає заклад від НСЗУ.
Страхування медиків
Дуже багато медиків не хочуть виходити працювати в ковідний шпиталь через те, що вони бояться захворіти та не мати навіть змоги лікуватися. На колегії керівниця департаменту охорони здоров’я Одеської ОДА Наталія Одарій-Захар’єва розповіла, що буквально вчора на страхування медиків, які працюють у ковідних відділеннях області виділили 5 мільйонів гривень. Для Біляївка.City вона уточнила, що 300 000 з них – саме для медиків Біляївської багатопрофільної лікарні.
Медикаменти та кисень
Без них медики не можуть надавати якісну допомогу пацієнтам. У коментарі Біляївка.City Наталія Одарій-Захар’єва ще раз підтвердила, що на придбання медикаментів, які входять до переліку медгарантій у ковідному пакеті, для Біляївської лікарні виділять 1 мільйон гривень, щоб вони не використовували гроші НСЗУ для цього, а виплачували зарплату.
Також з 300 000 гривень, що виділила Біляївська міська рада лікарні на минулій позачерговій сесії, 100 000 підуть на придбання одноразових рукавичок для медиків.
Вчора, 19 жовтня, під час засідання постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціальної політики Одеської обласної ради, розподіляли 14 млн гривень. З них, за словами голови комісії Дмитра Чапіра, 2,5 мільйони підуть на будівництво кріоциліндру для Біляївської лікарні. На жаль, це не киснева станція, яка коштує близько 5 мільйонів, але, за словами медичного директора Біляївської лікарні Віталія Маковецького, це зніме питання хоча б для хірургічного відділення та дозволить перевести пацієнтів на кисень з його концентрату. Це планують зробити оперативно, але наскільки – поки що невідомо.
Наразі, це вся інформація, якою ми можемо поділитися з читачами, а також нагадати – краще не хворіти та оперативно вакцинуватися, бо вам, вашим рідним та близьким може не вистачити ліків, кисню або просто медика поруч, який в силу завантаженості просто може до вас не дійти.
Нагадуємо, що кабінет вакцинації працює у Біляївці з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 16.00, а в наявності є Pfizer BioNTech, CoronaVac, AstraZeneca.
Discussion about this post