Громади Буковини рішуче налаштовані таки домогтися передачі у комунальну власність лісів АПК.
Для гірських громад це справді життєво важливе питання. Зірки як ніколи їм у цьому сприяють. Так близько до здійснення своєї мети – взяти під контроль більше 60 тисяч лісових гектарів – вони були у 2000 році. Але Чернівецька обласна рада, єдина тоді в країні, вирішила залишити колишні колгоспні ліси у державній власності. Від того і увесь нинішній колот з цими лісами.
У 2016 році голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук спробував віддати ліси громадам. І знову програш. До недалекоглядності голів органів місцевого самоврядування і депутатів місцевих рад (ця риса, на жаль, нікуди не ділася) додалася ще й жадібність тодішніх керівників Чернівецької облради, які прагли за будь-яку ціну забрати комунальні ліси у свої руки. Чи вистачить цього разу розуму громадам, точніше їхнім керівникам і депутатам місцевих рад, правильно сформулювати свої вимоги у відповідності до чинного законодавства? Відповідь, на жаль, негативна з огляду на численні звернення, які надсилають громади до органів виконавчої і представницької влади. Листи вражають правовим нігілізмом. Юристам місцевих рад закони, схоже, не писані.
У липні 2018 року голова Вашківецької міськради (Вижниччина) Микола Перч уклінно просить голову облради Івана Мунтяна (?!) передати Вашківецькій громаді ліси АПК, які є на її території. Ні Іван Мунтян, ні нинішній голова облради Олексій Бойко це питання не вирішують, оскільки за нинішнім законодавством обласні ради не розпоряджаються ні державними землями, ні державними лісами.
У червні цього року депутати Конятинської ОТГ (Путильщина) пишуть звернення до голови Вижницької райдержадміністрації Михайла Чорнея: «Для збільшення дохідної частини бюджету нашої громади за рахунок підвищення економічної ефективності використання земельних і лісових ресурсів просимо Вас передати 2,765 га (це землі лісогосподарського призначення, і тут таки помилка, бо однозначно йдеться про тисячі гектарів) у комунальну власність громади». Благородна мета. Але причому тут Чорней? Яке має відношення голова РДА до цього питання? Ніякого.
Депутати Вижницької міськради на сесії 22 жовтня цього року обговорюють звернення до кабміну, верховної ради, народного депутата М. Заремського, мінрегіону, ДАЛРУ і, врешті, до Чернівецької облради «щодо необхідності передачі громаді земель лісового фонду Вижницького держспецлісгоспу, який припиняє діяльність в ході лісової реформи, в межах адміністративно-територіального розподілу». Ні Шмигаль з Заремським, ні Чернишов з Болоховцем до розпорядження лісовими землями також не мають жодного стосунку.
У березні цього року депутати Вижницької районної ради у своєму листі на зазначену тему згадують нарешті поруч з адресатами – кабміном та облрадою і розпорядника лісів області – Чернівецьку ОДА. Але замість того, щоб офіційно озвучити голові облдержадміністрації конкретне своє прохання підписати розпорядження щодо передачі лісів АПК у комунальну власність громад району, депутати Вижницької райради просять ОДА «НАДАТИ ПІДТРИМКУ у відстоюванні життєво важливих інтересів гірських територіальних громад».
З таким самим уклінним проханням до ОДА про якусь ПІДТРИМКУ звертаються і депутати Усть-Путильської сільської ради. Чернівецька обласна рада, до речі, вижницьких депутатів таки уважила і ухвалила рішення № 115-2/21: «Підтримати звернення Вижницької районної ради до Кабінету Міністрів України щодо передачі земель колишнього АПК (?!) у комунальну власність територіальних громад та надіслати його за належністю».
Питання до першого заступника голови облради: яким чином звернення до кабміну вирішить проблему з передачею громадам лісів АПК (а не якихось незрозумілих земель колишнього АПК)? За рангом обласна рада ніби має бути більш компетентною в земельних питаннях, не ганьбити себе такими дешевими рішеннями-відписками і допомогти громадам вирішити питання по суті.
А воно насправді дуже важливе для розвитку громад. Найперше гірських районів, для яких ліси – це базис їх економіки, а відтак – можливість розвитку агросектору, загалом підприємництва, наповнення місцевих скарбниць, виконання бюджетних зобов’язань і соціальних програм.
Це взагалі вкрай ненормально, коли гірські громади області не мають ніякого впливу на чи не єдиний ресурс свого розвитку – ліси. Це, за великим рахунком, ситуація колоніальної території. І сьогодні у них останній шанс набути лісові землі АПК у свою комунальну власність.
А це не просто ліси колишніх колгоспів. Це – земля і ліси, які ще порівняно не так давно були у приватній власності їхніх дідів-прадідів і зрошені потом і кров’ю надважкої праці. Так от завтра, з огляду на розгорнуту реформу в лісовому господарстві і загальну політику Державного агентства лісових ресурсів України, горяни Буковини будуть на своїй землі і у своїх лісах у статусі аборигенів. Вирішує питання передачі лісів АПК у комунальну власність громад області ні Шмигаль, ні Заремський, ні Бойко і тим більше не Чорней. Вирішує це питання Сергій Осачук.
Але замість фахового розгляду ситуації облдержадміністрація раптом почала грати вар’ята. Усі звернення територіальних громад області, а це 41 аркуш, 29 вересня цього року вона направляє в Чернівецьке обласне управління лісового та мисливського господарства з проханням погодити вилучення земельних ділянок, зазначених в листах ОТГ, від підвідомчих управлінню підприємств для подальшої передачі їх у комунальну власність.
Прокол ОДА (зумисний чи ні) в тому, що на момент підписання цього листа всі держлісгоспи АПК області перебувають у стані припинення за рішенням їх засновника – Державного агентства лісових ресурсів України. З 1 січня 2022 року вони більше не існують як юридичні особи. Від них нічого не потрібно вилучати. Це значить, що Сергій Осачук, хоче він цього чи ні, вимушений як розпорядник земель лісогосподарського призначення взятися за вирішення земельних питань в лісовому господарстві. Осачук може передати землі з лісами АПК (66,2 тис га) у комунальну власність громад (а громади потім самі визначать їх користувача). Ніяких погоджень йому для цього не потрібно. А може передати їх у користування великим держлісгоспам у відповідності до вимог реформи ДАЛРУ – і тоді громади області назавжди забудуть і про будь-яку передачу, і про самі ліси.
Тож вирішення цього питання цілковито залежить від позиції голів ОТГ Путильського, Вижницького і Сторожинецького районів (колишніх). А також від позиції Чернівецької обласної ради. Будуть її депутати далі здіймати політичні ігрища з пустопорожніми істеричними комісіями заради дешевого піару чи таки візьмуться відстоювати інтереси громад області і в цілому Буковини.
Тема, зрозуміло, не закрита. Найцікавіше – ще буде.
Discussion about this post