Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко перебував на Одещині в рамках робочої поїздки у регіони. Він планував відвідати опорні лікарні з лікування COVID-19 в Одесі та провести нараду з головними лікарями. Однак після розголосу навколо ситуації в Біляївській багатопрофільній лікарні, змінив маршрут та приїхав до Біляївки, де зустрівся з представниками мерії, адміністрації та трудового колективу закладу.
Розмова вийшла досить напружена, особливо, коли до неї долучилися представниці колективу, які розповіли, що попри поступове погашення заборгованості із заробіної платні, медики падають з ніг через втому та перезавантаженість. Сьогодні з 250 заповнені 165 ліжок, одна медична сестра надає допомогу 40-50 хворим, деяким з яких треба по 3 крапельниці на день. Не вистачає лікарів, а медсестри кажуть: не можуть гарантувати, що вся бригада вийде на роботу наступного разу, бо люди просто не витримують навантаження. У лікарні ще є вільні ліжка, але без доступу до кисню та для них бракує медиків.
Директорка лікарні Тетяна Георгієва розповіла, що коли заклад перевели у статус ковідного госпіталю, вона видала наказ про залучення всіх лікарів до чергування в бригадах, але частина взяли відпустку за свій рахунок, а частина звільнилася.
За словами завідувача хірургічного відділення Сергія Швеця, через ситуацію з напруженим лікуванням, звільняються фахові медичні сестри, операційні сестри.
– Для того, щоб навчити медичну сестру працювати в операційній, треба щонайменше 2-3 роки, – відзначив він, – люди йдуть, бо не витримують такого навантаження. Це вплине на роботу всього закладу та надання медичної допомоги у подальшому.
Також медики зачепили питання заробітних плат. У лікаря-хірурга ставка – менше 5000 гривень, у медсестри – 4500 гривень, це без податку на доходи фізичних осіб. На руки “брудними” виходить ще менше. Для порівняння навели зарплатню працівника залу з викладки товарів в одному з мережевих магазин – це 8000 гривень.
У травні медикам через фінансову кризу не змогли заплатити обіцяних доплат (до 300% до окладу), люди отримали за свій виснажливий труд лише “голу” ставку. Це теж підірвало бажання медиків працювати у ковідних бригадах
Працівники лікарні говорили про те, що багатьох змушує виходити на роботу тільки совість, бо шкода пацієнтів, які стали невинними заручниками ситуації.
На це Міністр охорони здоров’я запитав, чи багато серед пацієнтів – вакцинованих? На цей момент, жодного, відповіли медики.
– Тоді тут питання, чи дійсно вони невинні, в тому, що опинилися на лікарняному ліжку, адже вакцинація – це шлях не бути важким пацієнтом, – сказав Міністр.
На зустрічі говорили й про сімейну медицину. Більшість важких хворих – це люди, яких погано лікували сімейні лікарі.
– На вторинку прийшовся основний удар, а сімейні лікарі нехтують обов’язком закликати людей вакцинуватися, неякісно надають консультації, що люди потрапляють до нас під ШВЛи, – відзначила директорка лікарні Тетяна Георгієва.
Багато говорили про майбутнє лікарні та спроможність Біляївської громади утримувати такий вартісний заклад. Міністру доповіли ситуацію, яка сталася – частина пакетів лікарні з нулями або мінусами, а людям, які працюють на посадах в цих пакетах, потрібно платити зарплату. Її перекривають коштами з інших пакетів, що створює весь час брак фінансування для всього закладу.
Присутній на зустрічі депутат Одеської обласної ради, голова профільної комісії з питань охорони здоров’я Дмитро Чапір додав, що схожі проблеми відчувають багато закладів області та навіть міста Одеси.
За словами міністра Ляшка, громаді треба було добре подумати, коли вона брала заклад на утримання, чи справиться вона з ним, варто було краще підходити до складання фінансового плану, а якщо було пакети, які не затребувані пацієнтами, то подумати, чи потрібні вони закладу, або ж брати їх на утримання міського бюджету.
Однак, коли міністр почув пояснення, скільки роботи провела мерія та адміністрація останнім часом, щоб за кількома провальними раніше пакетами показати зростання вже на 30% доходів від НСЗУ, дізнався, що тут навіть є пакети з лікування інсультів, інфарктів, яка кількість техніки, що закуплена була для лікарні протягом минулого року, то висловив надію, що при якісному плануванні, у лікарні є майбутнє. Не озвучуючи конкретних планів, пообіцяв допомогти закладу вийти з кризи.
Також керівниця Одеського обласного департаменту охорони здоров’я Наталія Одарій-Захар’єва пообіцяла, що протягом двох тижнів у лікарні з’явиться ще одна киснева станція, та пообіцяла все ж таки надати кілька медсестер у підтримку колективу, аби посилити бригади.
Discussion about this post